Sesli Rehber,
Guide Player,

Dijital Müze

 
 • Amaç
 • İşletmelerimiz
 • Kent Müzesi denince...
  İSTANBUL BOĞAZI

  İstanbul coğrafyası ve İstanbul Boğazı'nın günümüzden yaklaşık 20.000 yıl önce oluştuğu düşünülüyor. Bugüne dek yapılan jeolojik çalışmalarda ağır basan kanı, İstanbul Boğazı'nın deniz suları ile dolmuş bir fay çöküntüsü olduğudur.

  İstanbul Boğazı, Marmara denizi ve Karadeniz'i birbirine bağlayan bir kanaldır. Karadeniz'den alçak, Marmara Denizi'nden yüksektir. Boğaz'ın başlangıç noktası ile bitiş noktası arasındaki düzey farkı yaklaşık 40 cm'yi bulur. Bu nedenle Karadeniz'den Marmara Denizi'ne sürekli bir yüzey akıntısı vardır. Bu akıntının şiddeti -özellikle Karadeniz üzerinden gelen kuzey rüzgârları estiği zaman- hemen hemen bir nehir hızına ulaşır. Her yıl, Karadeniz'den Marmara Denizi'ne Boğaz aracılığıyla 660 milyar metreküp su akar. Hem iki kıtayı hem iki denizi birleştiren bu su yolu, bu özelliği ile tarih boyunca medeniyetleri kendine çeken bir cazibe noktası oldu.

  İstanbul Büyükişehir Belediyesi Şehir Hatları, her gün düzenli olarak İstanbul Boğaz Turları düzenlemektedir. Bu turlarda gezilen yerlerin Gps üzerineden otomatik olarak tanımlanarak yada harita üzerinde interaktif olarak gezilerek multimedya tanıtımı Guide Player cihazları üzerinden yapılmaktadır. Uygulama bu şekli ile Dünya da bir ilk tir.