Sesli Rehber,
Guide Player,

Dijital Müze

Sesli Rehber
Sesli Rehber

Sesli Rehber, günümüzün teknolojik gelişmelerine bağlı olarak Turistlerin gezdiği yerleri daha iyi ve doğru tanımalarını sağlayacak rehberlik sistemleridir.
Elektronik Sesli Rehberler sayesinde, gezdiğimiz tarihi mekanı, müzeleri, sergi alanlarını daha iyi anlayabiliyoruz.

Kültür gezilerimizde, yanımızda bir rehber olmadan gezersek sadece oradaki değerleri, materyalleri izlemek ile yetiniriz. Oysa bir rehber eşliğinde dinlemek gezimize eğlence katacaktır. Üstelik Elektronik Sesli Rehberler sayesinde, hem gezdiğiniz mekanın tarihini, içeriğini daha net öğrenebilirsiniz.

Sesli Rehberler sayesinde ziyaretçiler rahat, kolay, kalıcı, eğlenceli ve eğitici bilgiler alabilmektedir.

Şöyle kısaca müzelerden bahsedecek olursak,

Müze; sanat ve bilim eserlerinin veya sanat ve bilime yarayan nesnelerin saklandığı, halka gösterilmek için sergilendiği yer veya yapılardır. Müzeler, toplumların bilim ve sanat ürünleri ile yer altı ve yer üstü zenginliklerini sergilemek, tarihin eski dönemlerinde yaşamış toplumları bilim ve sanat açısından inceleyerek, hem günümüzü hem de geleceği aydınlatmak, bireylerin geçmişi daha iyi tanımalarını sağlamak amacıyla oluşturulmuş kurumlardır. Dijital Müze'den bahsedecek olursak;

Türkiye'de ilklerden olan ve firmamız tarafından yapılan Kayseri Kent Müzesi Kayseri'li işadamı Sn. Kadir HAS Beyin katkılarıyla yaptırılmıştır. Yaklaşık 400 m²'lik bir alanda kurulmuştur. 12 ayrı bölümde, 82 ekran monitörlerde Kayseri ile ilgili aşağıdaki konular 6'şar dakikalık Video Prodüksiyonlar ile sunulmaktadır. Bölümlerde sunulacak olan konular;

• Kayseri Tarihi - Tarihi Eserler
• Coğrafya ve Nüfus - Kayseri Mutfağı
• Doğal Güzellikler - El Sanatları
• Modern Kayseri - Kent ve Eğitim
• Erciyes - Tarım ve Ticaret
• Konut Mimarisi ve Bağ Kültürü - Sanayi Şehri Kayseri

Bu Dijital Müzenin anahtar teslimatı firmamız tarafından gerçekleştirilmiştir. Böylece Türkiye'deki müzelerde de sesli rehber ve dijital müzecilik hareketi de başlamıştır. O günden bu güne firmamız onlarca müzeye sesli rehber ve dijital müzecilik hizmetleri vermiştir.
Bu sayfayla ilgili; Elektronik Rehber, Kent Müzesi sayfalarımızıda incelemenizi tavsiye ederiz.